Skip links
Sanal Pos Nedir?

Sanal Pos Nedir? Nasıl Çalışır?

Sanal Pos Sistemi Nasıl Çalışır?

Sanal pos, alınan bir ürün ya da hizmetin kredi kartı, sanal kart ya da banka kartları ile internet alanında güvenli ödeme yapılması için geliştirilen bir ödeme sistemidir. Fiziksel olarak bilinen pos cihazlarının internet ortamındaki halidir de denilebilir. Hem iş hem de zevk üzerine olan harcamaların hepsinde üye işletmelerin kullandığı sanal pos sistemi ödeme yöntemi olarak tercih edilebilir. Marketlerden mağazalara, iş yerlerinden toptancılara hatta bayilere kadar birçok alanda sanal pos sistemi kullanılabilir. 

Özellikle yüklü ürün ya da hizmet satışı yapan işletmelerin kullandığı sanal pos sistemi, ödeme alma yapısının kolaylığı nedeniyle sıkça tercih edilmektedir. Online tahsilat sistemi üzerinden yapılan bu ödemeler sayesinde hem işletmeler hem de müşterileri işbirliklerini kolaylıkla yapabilmektedir. Peki sanal pos kullanımı için gereken şartlar nelerdir?

 • Sanal pos kullanmak isteyenlerin bir aktif olarak hizmet veren bir işletmeye sahip olması gerekmektedir. 
 • Sadece büyük işletmeler değil uygun şartlara sahip, satışlarını dijital dünya üzerinden yürütmek isteyen tüm işletmeler tarafından kullanılabilmektedir. 
 • Her web sitesi olan işletmeye sana pos kurulumu yapılamamaktadır. Bunun için gerekli şartların sağlanmak gerekmektedir. Detaylı bilgi almak için başvuru yap linkine tıklayabilir ve alanında uzman arkadaşlarımızdan destek alabilirsiniz. 
 • Sanal pos’a sahip olmak için halihazırda satışının yapıldığı ürün ya da hizmetlerin varlığının kanıtlanması gerekmektedir. Aksi halde bankalar sanal pos izni vermeyebilmektedir.
 • Fiziksel pos cihazlarında olduğu gibi işletmelerin sanal pos için de finans kuruluşları ile anlaşma yapması gerekmektedir.
 • Web sitenin gerekli SSL sertifikasına ve güçlü bir güvenlik ağına sahip olması gerekmektedir.
 • Sanal pos cihazı fiziki bir materyal değildir. Yazılım üzerinden oluşturulduğu için işletmenin ödeme alma sistemine entegre edilmektedir.
 • Sanal pos kullanımı için işletmeler, ürün ya da hizmet sattığı müşterilerine gönderdikleri link, sms, mail ya da QR kod üzerinden ödemelerini rahatlıkla alabilmektedir. 

Sanal Pos Kullanımı Nasıldır?

Online tahsilat işlemlerinin kullanılması için birinci öncelik olan sanal pos sistemi, işletme ve müşteri arasındaki alışverişin ödeme ağının bir parçasıdır. Fiziki pos cihazlarının yerine internet üzerinden kolay ödeme yöntemi olarak kullanılan sanal pos sistemi, son yılların en çok tercih edilen yöntemi olmaktadır. Sanal pos cihazının kullanım şeklini incelemek gerekirse;

 • Fiziki pos cihazı ile aynı mantıkta çalışıyor olsa da sanal pos sayesinde müşteriler dünyanın her yerinden 7/24 ödeme yapabilmektedir. 
 • Müşterinin ödeme yapmak için fiziki olarak işletmeye gitmesi gerekmez.
 • Sanal pos kuruluşlar arası transfer sistemi ile çalıştığı için güçlü bir ağa sahiptir. 
 • Müşteri ya da bayinin alışveriş karşılığında yapması gereken ödeme için karşısına çıkan ödeme sayfasından kişisel ve kart bilgilerini içeren formu doldurması gerekmektedir. Online tahsilat sistemi yüksek güvenlik önlemleri ile geliştirildiği için bu bilgiler üçüncü kişilerle paylaşılmamaktadır.
 • Sanal pos üzerinden ödeme yapmak için kart bilgilerinin doğru girilmesi ve doğrulama adımlarının tamamlanması yeterlidir. 
 • Tüm bu adımların ardından dünyanın istenilen yerinden gerçekleştirilen ödeme sanal pos sistemi sayesinde tamamlanmış olmaktadır.

Sanal Pos Güvenli Midir?

Dünyanın değiştiği ve teknolojiye ayak uydurmaya çalıştığı bu yüzyılda hız oldukça önemli bir etken. İnsanların tüm işlemlerini hızlı bir şekilde tamamlamayı isteme ihtiyacı yeni sistemlerin ortaya çıkmasına da neden oluyor. Sanal pos sistemi de bu ihtiyaç açıklarından birini kapatmak için görev görüyor. Alınan tahsilatların takibini yapmaktan fiziki olarak işletmeye gitmeden ödeme yapabilme rahatlığına kadar birçok avantaj sağlayan sanal pos sistemi, son teknoloji yazılım sistemleri kurularak oluşturulduğu için oldukça güvenli bir sistem. İşletmelerin sanal pos sahibi olma süreci zor olduğu gibi kullanım sırasında da müşterilerin tüm bilgilerini saklayacak güvenlik ağları ile korunuyor.

Bu nedenle de sanal pos sistemi müşterilerin kartlarını fiziki olarak kullanabildikleri kadar güvenlidir. Yine de temkinli olmak isteyen müşterilerin ve işletmelerin dikkat etmesi gereken iki nokta ise şu şekilde özetlenebilir. Müşterilerin alışveriş yaptıkları web sitesinin güvenilir olduğundan emin olması ve işletmenin SSL sertifikasına sahip olup olmadığını kontrol etmesi kendilerini ekstra bir güvene almasında destekleyici olabilir. Tüm bunlarla birlikte Payfoni Online Tahsilat sistemi ayrıcaklıkları hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz Payfoni özellikler sayfasını ziyaret etmenizi öneririz. 
Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz