Skip links
Turizm Sektöründe Online Tahsilat

Turizmde Online Tahsilat Sistemi Nasıl İşler?

Ülkemizde dört mevsimin belirgin bir şekilde yaşanması ve ayrıca hem doğal hem de tarihi güzelliklerle dolu olması turizm sektörünün oldukça yaygın bir şekilde yapılmasına yardımcı oluyor. Bu nedenle yaz ve kış tatillerinin merkezlerinden biri olan ülkemizde her yıl yüzlerce yerli ve yabancı turist tatil yaparak ülkemizde ciddi bir döviz girişi sağlıyor. Bu kadar çok para akışının yaşandığı bir ticari alanda haliyle ödeme ile ilgili sorunlar yaşanması da kaçınılmaz oluyor. Turizm sektöründe online tahsilat sistemi, güvenli ve kolay işlem süreci ile oteller, acenteler ve turizmle ilgili daha birçok firmanın ödeme işlemlerini kolaylaştırarak turizm sektörünün canlı kalmasına destek sağlıyor.

Turizmde Online Tahsilat Sisteminin Kullanımı

Online tahsilat sistemi, her sektörde olduğu gibi turizm sektöründe de oldukça işlevsel bir öneme sahip. Yerli turistlerin getirdiği nakit akışının yanında yabancı turistlerin ülkeye bıraktığı döviz sayesinde işletmelerin kazancının yanı sıra milli gelirin de artışında yükselme görülmektedir. Bu nedenle de bu kazanç modelinin daha aktif bir şekilde yürütülmesi için eski sistem ödeme yöntemlerinin terk edilerek online tahsilat sistemi gibi çözümlerin kullanılması gerektiği kaçınılmaz bir gerçektir.

Turizm sektöründe kullanılan online tahsilat sistemi ile internet ortamında yapılan turizm işlemleri için kolaylık sağlıyor. . Uygulanan sisteme göre; müşteriler satın almak istedikleri hizmet için rezervasyon, ön ödeme ya da satın alma işlemlerini dünyanın her yerinden 7/24 istedikleri kart ile güvenli bir şekilde gerçekleştirebiliyor. Böylelikle hem müşteri kaybedilmemiş hem de ödeme işlemleri kolaylıkla yapılmış olunuyor. Hem sektör işletmecilerinin hem de müşterilerinin işlemlerini kolaylaştıran bu sistem turizm alanında büyük bir devrim niteliği taşıyor.

Aynı zamanda online ödeme sistemi ödemelerin tahsilatını kolaylaştırdığı gibi turizm hizmetleri sırasında yaşanan Chargeback (Ters İbraz) sorunlarına da çözüm yaratıyor. Peki, nedir Chargeback gelin birlikte inceleyelim.

Chargeback Nedir?

Chargeback nedir sorusuna kısa ve net bir cevap vermek gerekirse; müşteriye sunulacak olan hizmetin öncesinde alınan tahsilat ödemesinin, 3D secure işlemi ile yapılmaması ve verilen hizmetle ilgili işletmenin kanıt sunamaması durumunda ödeme iadesi yapmak zorunda olunmasına Chargeback denilmektedir.

Mail order üzerinden işlem yapılması nedeniyle turizm sektöründe sıklıkla yaşanan bu sorun işlemeleri oldukça zor bir durumda bırakmaktaydı. Turist olarak hizmet almak için ödeme yapan misafirler tatil sonrasında böyle bir hizmet almadığını ve parasının iade edilmesini istediğini bildirdiği sürece eğer işletme hizmet verdiğine dair bir kanıt sunamazsa maalesef ki ödemeyi iade etmek zorunda kalıyordu. Bunun nedeni ise belirtildiği gibi ödemelerin mail order sistemi ile yapılması ve 3D secure ya da pin şifresi gibi ödeme doğrulama sistemlerinin kullanılmamasından kaynaklıydı. Fakat online ödeme sistemleri sayesinde artık bu sorun ortadan kalktı.

Online tahsilat sistemini kullanan işletmeler, güvenli ödeme yöntemleri sayesinde müşterilerine yaptıkları işlemleri teyit ettirdiği ve belgelendirdiği için ters ibraz sorunlarıyla karşı karşıya kalmıyor. Bu da işletmelerin müşterilerine daha iyi bir hizmet verebilmeleri konusunda olumlu bir motivasyon sağlıyor.

Turizm Sektöründe Kullanılan Online Tahsilat Özellikleri Nelerdir?

Online tahsilat sisteminin tüm özellikleri turizm işletmeleri için de geçerlidir. Bunlara kısaca değinmek gerekirse;

  • İşletmeler online tahsilat sistemi ile ödemelerini güvenli bir şekilde alabilmektedir.
  • Müşteriler de alacakları hizmet bedelini 3D secure işlemleri ile güvenilir bir şekilde gerçekleştirebilmektedir.
  • Müşteri, ödeme işlemlerini işletmeye gitmeye gerek kalmadan 7/24 dünyanın her yerinden rahatlıkla yapabilmektedir.
  • İşletme müşterinin isteğine göre ödeme linkini mail ya da sms olarak da gönderebilmektedir.

 

Son yıllarda ülkemizde neredeyse tüm işlemler artık online olarak yürütülüyor. Online toplantılar, online alışverişler, online anlaşmalar ve daha fazlası internetin olduğu her yerde kolay ve hızlı bir şekilde yürütülüyor. İşlerini online ortamda yürüten bu işletmelerin ise en büyük kaygısı güvenlik konusu oluyor. Tüm kişisel ve kart bilgilerinin online ortamda kullanılması hem işletmeler hem de ödeme yapan kişilerde korku oluşturuyor.

Payfoni özel olarak geliştirdiği yazımları ile güvenlik konusuna maksimum önemi vererek hem işletmeleri hem de müşterilerini koruma altına alıyor. Payfoni bünyesinde hazırlanan özel güvenlik sistemleri sayesinde veliler güvenli ödeme sayfası aracılığı ile işlemlerini içleri rahat bir şekilde ve kolaylıkla yapabiliyor.

Ödeme Talebi Gönderme:

Payfoni online tahsilat sistemi ile eğitim kurumları sadece velilerin okul ücreti için yaptığı ödemeleri değil bu ödemeler dışındaki hizmetlerle ilgili de tahsilat işlemlerini yapabilir. Payfoni’nin ödeme talebi gönderme hizmeti ile yemekhane, kırtasiye, üniforma gibi ekstra ödemesi olan hizmetlerin de tahsilatını kolaylıkla alabilir. Kişiye özel olarak gönderilen ödeme talebi; ödeme tutarı, son ödeme tarihi, varsa taksiti ya da tek çekim durumunun ayarlanabilmesine olanak sağlıyor. Böylelikle ödeme talebi alan veli istediği yerden 7/24 online ödeme tahsilatı aracılığı ile ekstra ödemeleri de kolaylıkla gerçekleştirebiliyor.

Payfoni özel olarak geliştirdiği yazımları ile güvenlik konusuna maksimum önemi vererek hem işletmeleri hem de müşterilerini koruma altına alıyor. Payfoni bünyesinde hazırlanan özel güvenlik sistemleri sayesinde veliler güvenli ödeme sayfası aracılığı ile işlemlerini içleri rahat bir şekilde ve kolaylıkla yapabiliyor.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz