Skip links

3D Secure İle Tüm Kartlarınız Daha Güvende

Yeni dünya düzeninde hız ve pratiklik olmazsa olmazımız. Özellikle internet aracılığı ile yapılan tüm işlemlerde bu iletişim ve hız konusu büyük önem taşıyor. Bir konu hakkında bilgi edinme, alışveriş yapma, banka işlemlerini gerçekleştirme, toplantılar yapma ve daha nice günlük ihtiyaç internet üzerinden bir tık ile yapılıyor. Tüm bunlar internetin güzel yanlarıyken bir de bu işin görünmeyen bir yüzü var. O da güvenlik…

Online ortamda yapılan işlemlerde içten içe güven problemi yaşamakta pek de haksız sayılmazsınız. Çünkü hemen hemen tüm işlemlerinizi yaptığınız, kişisel bilgilerinizi hatta kart bilgilerinizi paylaştığınız web sitelerin güvenlik kanallarının çok iyi bir şekilde kurmuş olması gerekiyor. Aksi halde tüm bilgileriniz kötü amaçlı insanların eline geçebiliyor.  Bu bağlamda yardımınıza 3D Secure sistemi yetişiyor. Peki herkesin dilinde olan 3D Secure nedir gelin birlikte inceleyelim…

3D Secure Nedir?

Gizlilik ve güvenliğin esas alındığı bir sistem olan 3D Secure, online ortamlarda yapılan ödeme işlemlerinin üç boyutlu şekilde yapılmasına imkan sağlayan koruyucu ve güvenli bir yöntemdir. Visa ve MasterCard tarafından geliştirilen bu uygulama kişilerin kart bilgilerine ekstra bir güvenlik aşaması yükleyerek bilgi dışı işlemlerin yapılmasını engellemekle görevlidir. İnternetteki şifreniz olarak düşünebileceğiniz bu işlem sayesinde çevrimiçi yapılan tüm ödemeler için güvenilirlik sağlanmış oluyor.

İşletme sahiplerinin müşterilerine sunduğu online ödeme imkanları sayesinde ödemeler kredi kartı, sanal kart ya da banka kartları aracılığı ile gerçekleştirilebiliyor. Bu bağlamda online tahsilat işlemlerinde de 3D Secure uygulaması kullanılıyor. Ödeme yapmak isteyen müşteriler ilgili ödeme aşamalarını tamamladıktan sonra telefonlarına gelen 3D Secure kodu ya da onay kodu ile ödeme işlemlerini güvenli bir şekilde bitirebiliyor. Payfoni online tahsilat işlemleri de sistem için özel hazırlanmış 3D secure güvenlik önlemleri ile tasarlandı. Böylelikle hem işletme sahipleri hem de müşterileri işlemlerini güvenle gerçekleştirme rahatlığını yaşıyor. Eğer siz de işletme sahibi iseniz Payfoni özelliklersayfasını inceleyebilir ve işletmenizi hemen online tahsilat uygulamasına geçirerek ödemelerinizi tek tuşla alabilirsiniz. 

3D Secure Nasıl Çalışır?

3D secure nasıl çalışır diye merak edenler için kısaca özetleyebiliriz. Online alışveriş siteleri üzerinden yapılan alışverişlerde, kurumsal firmaların fatura ödemelerinde ya da biz hizmet karşılığında işbirliği içinde olduğunuz bir işletmeye yapmanız gereken online tahsilat ödemeleri için genellikle kredi kartları kullanılıyor. Yapılan tüm bu işlemler sonrasında ödeme yapılması gereken ekranda kart bilgilerinin girilmesi gerekiyor. Bu aşamada kart bilgileri girildikten sonra ‘3D secure ile ödeme yapmak istiyorum’ seçeneğini işaretlemeniz istenebileceği gibi bazı web sitelerinde sistem otomatikman 3D secure için gerekli sayfaya yönlendirme de yapabiliyor.

Bu aşamada kartınızın kayıtlı olduğu telefon numaranıza visa ya da mastercard alt yapılı bankanız tarafından sms kodu ya da tek kullanımlık şifre gönderiliyor. Bu şifreyi sayfada açılan kutucuğa yazmanız ve onaylamanız halinde ödeme işleminiz tamamlanıyor. Yanlış işlem yapmanız ya da onaylayamamanız halinde ise kartınızdan herhangi bir ödeme işlemi yapılamıyor. İşlemle ilgili olumsuz bir durum yaşanması halinde size sms ile bilgilendirme mesajı da geliyor. Böylelikle eğer işlemi yapan siz değilseniz hemen bankanızı arayarak kartınızı hızla iptal ettirebiliyorsunuz. 3D Secure bu bağlamda oldukça önemli rol oynuyor.

3D Secure Neden Bu Kadar Önemli?

İnternet ortamı her ne kadar her bilgiye kolaylıkla ulaşmamıza yardımcı oluyor olsa da ne yazık ki özellikle ticari işlemler için yapılan ödemelerde büyük bir güvenlik açığı oluşturabiliyor. Bu nedenle de tüm bu işlemler için güvenli bir sistem oluşturmak gerekiyor. Bu bilgilerden yola çıkacak olursak ve 3D Secure neden bu kadar önemli diye inceleyecek olursak;

  • Ödeme işlemleri sırasında müşterilerin ve tüketicilerin dolandırıcılığa maruz kalmasını önler.
  • Yapılan alışverişleri ve ödeme işlemlerinin güvenliği sağlar.
  • Müşterilerin işlem yaptığı web sitesi ve ödeme araçları ile ilgili güvenilirliğini arttırır.
  • İşletmelerin işbirliği içinde olduğu müşterilerine karşı itibarlarını korumasını sağlar.

Siz de işletmeniz ve müşterilerinizin güvenliği için online tahsilat sistemine geçmeyi düşünmeli ve hemen başvuru formunu doldurarak bizimle iletişime geçmelisiniz. Payfoni online tahsilat sistemi ayrıcalıklarından yararlanarak işletmenizin gelişmesini izleyebilirsiniz.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz