Skip links

Tahsilat Makbuzu Nedir?

Tahsilat makbuzu

, firmaların müşterileri ile yaptıkları mal ya da hizmet satışı işlemi karşılığı aldığı ödemenin belgelenmesine verilen isimdir. Ödeme esnasında kesilen makbuz, iki ticari taraf arasında gerçekleşmekle birlikte müşterinin ödeme yaptığına firmanın da ödemeyi aldığına dair kanıt içermektedir. Bu nedenle de

tahsilat makbuzu düzenlenmesi

için ödemenin hepsi olmasa da bir kısmının yapılmış olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde ödeme alınmayan işlem için tahsilat makbuzu kesilmemelidir. Resmi bir evrak olduğu için hukuki nitelik taşımakta olan tahsilat makbuzu, alınan ödemeler için mutlaka kullanılmalıdır. Herhangi bir sorun yaşanması durumunda ilgili makamlara bu belge ile başvuru yapılmaktadır.

Tahsilat Makbuzunu Kimler Kullanabilir?

Tahsilat makbuzunu kimler kullanabilir sorusuna detaylı bir şekilde değinmek gerekirse; ürün ya da hizmet satan birçok firma ve kişinin verdiği hizmet karşılığında tahsilat makbuzu kesmesi gerekmektedir. Bu iş kolları;

 • Serbest meslek sahipleri
 • Esnaf
 • Fatura alma zorunluluğu olan birinci ve ikinci sınıf tacirler
 • Defter tutması gereken çiftçiler gibi meslek sahipleri eğer ki satış fişi, EFET, havale ya da kredi kartı vs. ile işlem yapmıyorsa tahsilat makbuzu düzenlemek zorundadır. Bu belge resmi bir niteliğe sahip olduğu için yapılan alışverişi güvence altına almaktadır.

Tahsilat Makbuzu Nasıl Kesilir?

Tahsilat makbuzu nedir sorusu kadar önemli bir detay da tahsilat makbuzunun nasıl kesileceği olmaktadır. Bu hususta en önemli adım tahsilat makbuzunun alışveriş yapıldığı gün ve ödeme alınması durumunda hazırlanması gerektiğidir. Bu durumun bu kadar önemli olmasının nedeni ise; eğer makbuz farklı yanlış bir gün için düzenlenirse sonraki ayın vergisinin yanlış hesaplanması durumu yaşanır. Ödeme alınmadan tahsilat makbuzu kesilmesi ise hem gelir gider hesaplarınızda karışıklık yaratır hem de ödemeyi aldığınıza dair bir belge olduğundan ve bir nüshası müşteride olacağından ödeme yapılmaması halinde bunu kanıtlayamazsınız.

Peki, tahsilat makbuzu nasıl kesilir? Öncelikle tahsilat makbuzunda yer alan tüm bölümlerin eksiksiz doldurulması gerekmektedir. Şirket logosu, iki tarafın da adresleri ve makbuz seri numarası mutlaka yazılmalıdır. Ardından makbuzda yer alan ilgili bölüme şirket kaşesi vurulmalı ve imzalanmalıdır. Böylelikle tahsilat makbuzu kesilmiş olunur. Müşteriden ödemenin tamamı ya da bir kısmı alındıktan sonra tahsilat makbuzunun bir nüshası müşteriye verilir. Diğer nüshası ise dosyalanarak saklanmalıdır.

Tahsilat makbuzu hazırlanırken aşağıdaki bilgilerin doğru girildiğinden emin olunmalıdır;

 • Makbuzu düzenleyen ve ödemeyi alan kişinin ad – soyad bilgileri
 • İki şirketin de adres bilgileri ve iletişim numaraları
 • Makbuzun düzenlendiği tarih
 • Makbuzun seri numarası
 • Rakam ve yazılı şekilde alınan ödeme miktarı. (Aralarında boşluk bırakılmadan yazılmalıdır)
 • Alınan ödemenin nedeni
 • Firmanın kaşesi ve imza bilgileri mutlaka yer almalıdır.

Online Tahsilat Makbuzu İle Arasındaki Fark Nedir?

Tahsilat makbuzu yapılan ticarette zorunlu olmakla birlikte hem firma için hem de müşteri için uğraştırıcı bir işlemdir. Firma sahibi tahsilat makbuzu doldururken tüm bilgileri eksiksiz girdiğinden emin olmalı ve bir nüshasını mutlaka dosyalamalıdır. Bu da hem iş yükü hem de dosyalama problemi oluşturmaktadır. Tahsilat makbuzu alma işlemi müşteriler için de zor olmaktadır. Yapılan alışveriş sonrasında tahsilat makbuzu alması için ödemeyi hemen ve nakit olarak yapması beklenir. Ayrıca müşterinin bu işlemleri yapması için hizmet satın aldığı firmaya gitmesi gerekmektedir. Zaman ve nakit ihtiyacı yaratan bu işlem iki taraf için de oldukça zor bir süreç oluşturmaktadır.

Online tahsilat işleminde ise hem şirket hem de müşteri için kolaylık sağlayan özellikler bulunmaktadır. Öncelikle şirketler online tahsilat makbuzu için herhangi bir işlem yapma gereği duymazlar. Müşteri kendisine verilen kullanıcı adı ve şifre ile istedikleri her yerden 7/24 kredi kartı, banka kartı ve sanal kartları ile anında ödeme yapabilmektedir. Böylelikle zamandan tasarruf ederken müşterilerin cebinden nakit para çıkışı olmasına da gerek kalmamaktadır. Müşteriler ödemelerini bu sayede kolaylıkla yapabilirken şirketler de Payfoni online tahsilat sistemi sayesinde gelen ödemelerin takibini rahatlıkla yapabilmekte ve tahsilat makbuzu belgelerini bulut sistemi ile online ortamda arşivleyebilmektedirler.

 

 

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz